5 prostych sposobów na koncentrację
W dzisiejszym wpisie zdradzę Ci pięć sposobów, dzięki którym będziesz mogła w prosty sposób podnieść swoją koncentrację na co dzień.
Jesteś gotowa? No to – zaczynamy!
Sposób numer 1 – pamiętaj o tym, by jeść 80% tego, co masz na talerzu. Co to znaczy? Że absolutnie nie powinnaś się przejadać. A wręcz- zostawić sobie „trochę miejsca” w żołądku po to, by ten impuls zdążył z żołądka dojść do mózgu. I żeby potem Twój organizm nie spędził za dużo czasu na trawieniu.
Musisz wiedzieć o tym, że nasz organizm jest w taki sposób skonstruowany, że energia w naszym ciele może znajdować się w dwóch miejscach. Pierwszym z nich są nasze mięśnie – a energia w nich służy nam po to, byśmy mogli uciekać, a kiedyś (dawno, dawno temu) – polować. Innym miejscem, w którym może być ulokowana nasza energia jest nasz układ trawienny – skoro już daliśmy radę uciec, albo – upolować coś – wszystko, co jest w naszym żołądku, ma teraz na to czas, by zostać spokojnie rozdystrybuowane po reszcie naszego ciała po to, by je wzmocnić lub zregenerować.
80% to taka porcja, że dasz radę się najeść, natomiast to nie przepełni Twojego żołądka. Jeżeli zależy Ci na tym, by mieć koncentrację na wysokim poziomie, pamiętaj o tym, że w tym przypadku jeśli chodzi o jedzenie – mniej znaczy lepiej. Dlatego że faktycznie odżywisz organizm, dostarczysz mu paliwo, natomiast nie spowodujesz, że układ pokarmowy będzie przeciążony.
Warto też zwrócić uwagę na to, by śniadanie było białkowo- tłuszczowe. To znaczy, żeby to były np. jajka i warzywa, albo – rybka i warzywa, albo – twaróg i warzywa. Coś, co nie będzie za bardzo podnosiło poziomu cukru, bo tu z kolei intensywnie działająca gospodarka cukrowa może sprawić, że ta koncentracja będzie spadać. W momencie, kiedy zjemy jakieś węglowodany – pieczywo, kasze, płatki owsiane, owoce – ten cukier wyskoczy nam trochę do góry. A potem, gdy będzie spadał – będziemy to czuć w naszym ciele i nasza koncentracja również będzie spadać.
Jeżeli potrzebujesz koncentracji na najbliższe pół godziny albo godzinę – to węglowodany będą fantastycznym wyborem. One podniosą nam poziom cukru, będziemy bardziej czujni, nasz umysł będzie lepiej pracował. Natomiast jeżeli masz tak, że potrzebujesz tej koncentracji przez cały dzień, to węglowodany spowodują, że będziesz miała skoki. Wówczas wybieraj głównie takie posiłki, które nie będą zawierały węglowodanów.
Chcesz poznać kolejny sposób na to, by koncentracja była na wysokim poziomie? Oto on: woda. Pamiętaj o tym, że nawodniony organizm to organizm, który czuje się bezpiecznie. Nasz mózg wody potrzebuje tak jak my potrzebujemy powietrza. Gdy tę wodę dostarczamy na bieżąco, nasz organizm będzie czuł się lepiej odżywiony. Jeśli będziemy nawodnieni – to nasze szare komórki będą pracowały dużo sprawniej.
Pora na krok numer trzy – powietrze. Jeżeli spędzasz cały dzień na jakimś projekcie i cały dzień musisz być czujna i musisz faktycznie pracować na wysokich obrotach – pamiętaj, by regularnie wietrzyć pomieszczenie. Jeżeli masz tak, że to okno może być cały czas otwarte – niech tak będzie.
Czwarty sposób na wspieranie swojej koncentracji? Sen. Najlepiej położyć się ok. 22 – wg medycyny chińskiej sen do północy liczy się podwójnie. W związku z tym będziesz dużo bardziej zregenerowana, gdy pójdziesz spać ok. 21- 22, niż jak pójdziesz spać o północy- nawet jeśli w obydwu przypadkach będziesz spała po 8 godzin. Wartościowy sen to rzecz, której bardzo, ale to bardzo, należy pilnować.
Jeszcze jedna rzecz, która jest niezwykle ważna – do istotnych projektów przygotowuj się wcześniej, a nie zostawiać to na ostatni moment. Jeśli robisz wszystko na ostatnią chwilę, np. dzień czy wieczór przed realizacją jakichś ważnych planów, następnego dnia będziesz po prostu zmęczona i Twoja koncentracja będzie trudniejsza do utrzymania.
Pamiętaj o tym, że duża ilość kawy będzie działać trochę jak węglowodany, o których pisałam na początku tego wpisu. Jeżeli masz przed sobą cały dzień pracy – to picie jednej kawy za drugą nie będzie na Ciebie dobrze działało. Co prawda na chwilę podniesiesz swoją koncentrację, ale za chwilę ona spadnie w dół. Lepszym wyborem będzie więc zielona herbata – albo woda.
Przejdźmy teraz do ostatniego punktu. To oddech albo medytacja. Co mam na myśli? Bardzo często nasze problemy z koncentracją wynikają z tego, że nasze myśli krążą w różnych miejscach. By je puścić – możesz położyć jedną rękę na klatce piersiowej, drugą na brzuchu. Zacznij oddychać świadomie. Wdech i wydech. Takie świadome oddychanie pomaga wrócić do tu i teraz, a nasza rozproszona uwaga zaczyna być w nas.
A więc, moje Drogie, pora na krótkie podsumowanie. Co możesz zrobić, by poprawić swoją koncentrację? Nie przejadaj się, zadbaj o swoje nawodnienie, dostęp do świeżego powietrza, o swój sen, oddychaj świadomie. Proste? No pewnie!
Jeśli masz jakieś inne, super sposoby na koncentrację – daj znać w komentarzu.