fbpx

Case studies #9

#libido

Przyszła do mnie kobieta…Rozmowę zaczęła w bardzo bezpośredni sposób, mówiąc: „Kocham swojego męża, ale w ogóle nie mam ochoty na seks, czy może mi Pani pomóc?”.


Cóż… pewnie, że mogę. Zarówno medycyna chińska, jak i psychosomatyka wiedzą skąd to się bierze. 
Zaczęłyśmy standardowo- od wywiadu. W pierwszej kolejności od żywieniowego. Pacjentka pracuje w korporacji. Jest jedną z liderek i zarządza swoim zespołem. Z pracy wraca koło 18:00. Podczas pracy praktycznie nic nie je. Pije za to hektolitry kawy. Dzień zaczyna owsianką z owocami, a kończy obfitą obiadokolacją, zazwyczaj kupioną po drodze do domu, bo po pracy nie ma już ani siły, ani ochoty gotować. Ostatni posiłek jest zatem duży i ciężki. Do tego, lampka wina na odstresowanie. 


Moje wnioski:Pacjentka je nieregularnie, co wywołuje stres w organizmie i poczucie zagrożenia. Po całym dniu ignorowania poczucia głodu, wieczorem następuje wyrównanie pominiętych posiłków, a nawet przejedzenie. Alkohol, choć powszechnie uznawany za afrodyzjak, w jej przypadku zdecydowanie działa na niekorzyść. Objadanie się, w połączeniu z alkoholem, powoduje, że organizm musi napracować się bardziej niż zwykle chcąc wszystko strawić. Nic dziwnego, że libido jest na niskim poziomie. 

Zalecenia:Wprowadzenie regularnych posiłków. Odstępy czasowe- między 2,5 a 4 godziny. Największe posiłki, zawierające białko, jedzone między godziną 11:00 a 15:00. Na kolacje- warzywa na ciepło (pieczone/ gotowane/ zupa) z kaszą lub makaronem ryżowym, z odrobiną oliwy.
Część druga wywiadu- psyche.Pacjentka ma poczucie, że wszystko jest na jej głowie- dzieci, dom, przygotowywanie uroczystości czy kupowanie prezentów dla rodziny. Mąż chce pomagać, ale „ona zrobi to lepiej”. 


Moje wnioski:Pacjentka ma ogromną potrzebę kontroli. Ma problem z delegowaniem zadań. Nie wchodząc w szczegóły, może być to spowodowane albo jej perfekcjonizmem i ciągłą potrzebą wykazywania się, albo nie traktuje partnera jako wystarczająco kompetentnego (co automatycznie osłabia jego pozycję lidera w „stadzie”, a to jest jeden z powodów obniżenia libido). Jeżeli jednak jest to kwestia kontroli, śmiem podejrzewać, że Pacjentka ma także problem z osiągnięciem orgazmu. Brak satysfakcji ze współżycia, to także silny czynnik obniżający poziom libido. 
Zalecenia:1. Nauczyć się dzielić obowiązkami z mężem. 2. Puścić potrzebę kontrolowania wszystkiego (tu Pani otrzymała ode mnie kilka ćwiczeń). 

Trzeba część wywiadu- medycyna chińska.Tę część zaczynam bardziej od narządowego badania pulsu, na podstawie którego jestem w stanie ukierunkować się już na konkretne pytania. W badaniu wyszło, że Pacjentka problemy z tarczycy i nadmiarem śluzu w organizmie. 
Zalecenia:Zabiegi akupunktury, dieta wspierająca pracę tarczycy, zioła niwelujące nadmiar śluzu w organizmie (koper włoski i korzeń mniszka lekarskiego) i wpływające korzystnie na kobiece hormony płciowe (niepokalanek i korzeń lukrecji) oraz energię (żeń-szeń). 

Efekt? Zauważalny wzrost libido w ciągu 5 tygodni. 

Polub mnie na Facebooku

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.