fbpx

Energie w medycynie chińskiej

Czy słyszałaś o tym, że w naszym organizmie, poza krwią i limfą, regularnie krąży także… energia? To coś, co odkryli (i mocno w to wierzą) mistrzowie medycyny chińskiej. Na podstawie tej wiedzy oraz znalezienia sposobu na badanie przepływu tych energii, potrafią oni diagnozować i leczyć najróżniejsze choroby (zarówno ciała, jak i umysłu). Chcesz wiedzieć więcej? Ten artykuł na pewno Cię zainteresuje. 

Opowiem Ci dzisiaj o czterech podstawowych energiach, jakie wyróżniamy w medycynie chińskiej. Pierwsze dwie to energie które nie tylko możemy czuć w naszym ciele, ale także możemy dostrzegać je w naszym otoczeniu. W tym jak się czujemy, a nawet w tym za czym podążamy i czym się w danej chwili kierujemy. 

  1. Energia YIN i YANG 

Z pewnością niejednokrotnie gdzieś już słyszałaś to stwierdzenie. Zwłaszcza w przypadku połączenia YIN i YANG – energie wzajemnie przeplatające się – YIN – energia kobieca i YANG – energia męska. W medycynie chińskiej mówi się, że z energii YIN rodzi się energia YANG i na odwrót. A cóż to właściwie znaczy? Otóż każda z tych energii w pewnym momencie ma przesyt i w jej kulminacyjnym punkcie zaczyna się w przeradzać w tę drugą energię. Przykład? Noc – energia YIN i dzień – energia YANG. Podobnie z porami roku 🙂 

Energia YIN to między innymi płyny: krew, limfa, zgromadzona woda, energia YANG natomiast to energia wprowadzająca płyny w ruch. Aby jeszcze lepiej to zobrazować – energię YIN utożsamiamy z kumulowaniem, odpoczywaniem, z nocą, z kobietą, z relaksem. YANG z kolei to dynamika, mężczyzna, ruch w naszym ciele. W przypadku osób którym zatrzymuje się woda w organizme niejednokrotnie często oznacza to, że brakuje im właśnie energii wprawiającej płyny w ruch – YANG. 

  1. Qi (energia witalna) i Jing (energia urodzinowa).

Energię urodzinową dziedziczymy od naszych rodziców – jest to energia praktycznie nieodnawialna (a w każdym razie, jak podają źródła, bardzo trudno jest to zrobić). To w niej zapisane jest, ile będziemy żyć, jeśli nie będziemy jej nadmiernie eksploatować. Niehigieniczny tryb życia wpływa także na jej nadmierne wyczerpywanie i… skracanie lat życia. Gromadzona jest przede wszystkim w nerkach. Z kolei energia Qi – nazwana przeze mnie “energią codzienną/ witalną” – to ta energia, którą czujesz tuż po przebudzeniu 🙂 Tę energię możemy stymulować i ona jest na szczęście odnawialna –  a wspierać ją będzie powietrze, sen, pozytywne emocje i odpowiednie jedzenie. 

W jaki sposób możemy to zobrazować? Jeśli dbasz o siebie, odpowiednio się odżywiasz, wysypiasz się, spędzasz czas z ludźmi przy których czujesz się naturalnie i przy których czujesz, że ładujesz baterie – wzmacniasz energię Qi. Z kolei kiedy zarywasz nocki, otaczasz się negatywnymi osobami, rekompensujesz sobie to nadmierną ilością kawy i cukru jesteś na najlepszej drodze, aby tę energię osłabić. Wówczas bierzesz “pożyczkę” od energii najbardziej cennej, a jednocześnie tej którą tak trudno odnowić – energii Jing, a to niestety najszybsza droga do skrócenia sobie życia 🙁 

Podsumowując – wyróżniamy cztery podstawowe energie w medycynie chińskiej – najpowszechniejsze to energia YIN i YANG. Są to energie, które wzajemnie się uzupełniają – możemy dostrzec je wszędzie – zarówno w swoim ciele, jak i w naszym otoczeniu, a także w naszych emocjach. Z kolei energie Qi i Jing to energie odpowiadające za nasze samopoczucie i długość życia.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Wam zrozumieć podstawowe energie w medycynie chińskiej i dzięki temu dużo łatwiej będzie Wam zrozumieć dlaczego tak istotne jest dbanie o odpowiednią higienę życia!

Buziaki!

Ola

Polub mnie na Facebooku

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.