fbpx

Jak pożegnać ZŁE nawyki raz na zawsze – poznaj 3 zasady

✔️ Podjadasz między posiłkami?
✔️ Dzień bez słodyczy dniem straconym?
✔️ Nie możesz powstrzymać się od picia coli?
✔️ Za mało jesz w ciągu dnia, po czym wieczorem rzucasz się na jedzenie i pochłaniasz ogromne porcje?

Z tego postu dowiesz się, jak skutecznie poradzić sobie z negatywnymi nawykami.
Podpowiem Ci co zrobić, żeby tym razem Ci się udało.


Zasada nr 1

Żeby udało Ci się zmienić niepożądany nawyk, musisz tego naprawdę CHCIEĆ.

Niby banalne, ale tak jest. Sama świadomość tego, że nawyk jest po prostu złyi nie powinnaś dłużej tak robić, nie jest wystarczająco silnym motywatorem do działania.

Co Ci pomoże?
Zacznij do ćwiczenia (kliknij POBIERZ, aby ściągnąć pdf)

Wydrukuj, wypełnij i trzymaj w miejscu, do którego często zaglądasz, np. w swoim planerze/ kalendarzu.

Na czym ono polega?
Napisz nawyk, który chcesz zmienić, np. Chcę przestać pić colę.

Obok, w jednej rubryce, napisz „Co pozytywnego stanie się, kiedy skończysz z danym nawykiem?”, np. będę zdrowsza, będę szczuplejsza, będę miała zdrowsze i bielsze zęby, będę dawała pozytywny przykład moim dzieciom, będę się lepiej czuła, będzie mi się lepiej wstawało rano, będę bardziej panowała nad apetytem w ciągu dnia, itp.

W drugiej rubryce, napisz „Co negatywnego stanie się, kiedy dalej będę kontynuowała dany nawyk?”, np. będę otyła, nabawię się cukrzycy, zacznę mieć problem z prawidłowym i regularnym miesiączkowaniem, będę miała problem z nadciśnieniem, będę rozdrażniona, będę miała problem z zasypianiem, itp.

Masz to? Świetnie!

A teraz idziemy dalej. 😃

Mózg nienawidzi jak mu się coś zabiera i zostawia z niczym. Stwórz kolejną listę (to ćwiczenie także jest w pdf po postem). Tym razem wypisz co będziesz pić w ciągu dnia, jeśli nie będziesz pić coli, np. wodę gazowaną/ niegazowaną z cytryną i miętą (jeżeli masz potrzebę słodkiego smaku- dodaj do tego ksylitol albo erytrytol, to zdrowy cukier, który nie wpływa negatywnie na poziom glukozy we krwi) albo herbatę owocową, ziołową, zieloną, yerbę, itd.

Taka lista da Ci poczucie bezpieczeństwa i panowania nad sytuacją.

Co właśnie zrobiłaś?
Zrobiłaś listę, jak złe nawyki zamienić na… DOBRE! Brawo Ty!


Zasada nr 2 

Metoda małych kroków

Ludzie dzielą się na dwa typy.

Pierwszy to typ tzw. zero-jedynkowy. Piję dużo coli albo w ogóle. Jeżeli należysz do tej grupy, po prostu ustal „Od jutra nie piję coli” i przestań ją pić.

Drugi to typ, który potrzebuje trochę czasu. Nie może z dnia na dzień z czegoś zrezygnować. Jeżeli należysz do tej grupy- dużo bardziej sprawdzi się u Ciebie metoda małych kroków.

Na czym polega?
Przyjmijmy, że dziennie pijesz 1,5 litra coli. Załóż, że przez kolejne 7 dni zredukujesz jej ilość do 1 litra dziennie, przez kolejne 7 do 0,5 litra dziennie, przez kolejne 7 do puszki dziennie, przez kolejne 7 do puszki co drugi dzień, kolejne 7 do puszki 2 razy w tygodniu, aż w końcu przyjdzie magiczny tydzień, w którym okaże się, że właściwie kiedy nie pijesz tej coli, to też żyjesz i masz się dobrze.


Zasada nr 3

UTRUDNIAJ SOBIE NA MAXA

Co to znaczy?
Jeśli masz do czynienia z negatywnym nawykiem, to utrudnij sobie jego wykonanie.

Zrób pewne postanowienie. Trzymając się „colowego” przykładu- za każdym razem, kiedy będziesz miała napić się łyka coli będzie Cię to „kosztowało” np. 10 przysiadów. Żeby się napić, najpierw musisz wykonać zadanie (jeśli po miesiącu nie przestaniesz pić coli, przynajmniej będziesz miała stalowe pośladki 😉 😀 ).

Za każdym razem, kiedy będziesz miała się napić- zastanowisz się dwa razy, czy chce Ci się trzaskać teraz przysiady 😉

Na dzisiaj to tyle!

Wiesz już jak wyeliminować negatywne nawyki.

W następnym poście dowiesz się, jak budować pozytywne nawyki, których jeszcze nie udało Ci się wykształcić. Np. jak pić zalecaną ilość wody w ciągu dnia, ćwiczyć regularnie albo wstawać na tyle wcześnie, żeby móc w spokoju wypić poranną kawę 😉.

Dzięki tym metodom udało mi się wyeliminować u siebie podjadanie słodyczy, zarywania nocy i picia hektolitrów kawy dziennie.

Dlatego serdecznie zachęcam Cię do ich wypróbowania.
Są naprawdę skuteczne.

A Ty, z jakim negatywnym nawykiem chcesz się uporać?

Polub mnie na Facebooku

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.